בטיחות בבריכת שחיה ביתית

כאשר אנחנו חושבים על בריכת שחייה ביתית, אנחנו בדרך כלל חושבים שאין ממש ממה לדאוג מכיוון שמדובר בבריכה קטנה יחסית ומספיק לשחות בה כמה מטרים על מנת להגיע לאחת הדפנות. למרות זאת, אנחנו לא תמיד לוקחים בחשבון שחלק מהרוחצים בבריכה עלולים להיות ילדים קטנים או אפילו בעלי חיים שלא רגילים לשחות כגון גורי כלבים, ואלו עלולים בהחלט לטבוע.

סכנה נוספת בבריכות שחיה ביתיות כרוכה בהוספת חומרי חיטוי במים : כלור הוא אמנם חומר שהופך להיות מסוכן ממש רק בריכוזים מאוד גבוהים, אבל גם ריכוז גבוה שאינו מסכן חיים יכול לגרום לצריבה וגירוי מאוד לא נעימים בעור ובעיניים. לכן, יש תמיד להקפיד על כך שריכוז הכלור במים לא יעלה על 3.0 מ"ג לליטר. כאשר מדובר על בריכות שחיה ביתיות, בדרך כלל משתמשים בטבליות כלור וכל טבלייה טובה לשימוש של שבועיים שבסופם מוציאים אותה ביחד עם המצוף (כלורינטור).

בכל מקרה שבו מוסיפים כימיקלים, ההוספה צריכה להתבצע דרך הסקימר או מיכל האיזון (ולא באמצעות מהילה של הכימיקל במים). כמו כן, אין להוסיף שני כימיקלים יחדיו על מנת שלא תיוותר ריאקציה כימית מסוכנת.

גידור וחיפוי הבריכה

מעבר לכך שיש להרחיק בעלי חיים וילדים קטנים מן הבריכה (כאשר הם אינם לובשים מצופים), יש להדגיש בפני כל המתרחצים שלא לקפוץ למים גם אם הדבר מאוד מפתה : רוב בריכות השחייה הביתיות אינן עמוקות מספיק על מנת לאפשר קפיצה בטוחה, וכל קפיצה עלולה להסתיים בפציעה. לסיום, יש להצטייד בערכת עזרה ראשונה הכוללת אמבו (מפוח נשימה) וכלי חילוץ כגון מוט קל מאלומיניום.

כמו כן, אם מדובר בבריכה שיש אליה גישה קלה מבחוץ, מוטב לגדר אותה על מנת שלא לשאת באחריות במקרה ומישהו מחליט להשתמש בבריכה כאשר הבעלים אינם נמצאים בבית. למעשה, החוק הישראלי מחייב מתקיני בריכות הנבנות מבטון לגדר את הבריכה, אך לא כולם מקפידים על כך והחוק עצמו לא חל על בריכות ארעיות או בריכות מפיברגלס.

מי שרוצה ללכת צעד קדימה יכול להשתמש בכיסויי בריכה האוטם את הבריכה לחלוטין והמשוכללים שביניהם הופכים לרצפה של ממש ובכך מגדילים את שטח החצר או הגינה.

באופן דומה, ניתן למצוא בשוק משטחים שונים נגד החלקה שחלקם ניתנים להדבקה על בטון או משטחי אבן יבשים ואינם דורשים לצפות את השטח הקיים באופן מקצועי. יש לדעת כי גם כאשר משתמשים במשטחי עץ, חייבים לצפות או לצבוע אותם בחומרי מונעי החלקה, ולוודא כי הם אטומים למים ומסוגלים לשאת משקל של שני מבוגרים לפחות. אחת השיטות הנפוצות היום היא להשתמש דשא סינטטי

שימוש בציוד נלווה וחשמל

אם משתמשים במכשיר חשמלי לטיפול במים או פתחים ששואבים את המים פנימה בזרם חזק, חשוב מאוד שלא ישהו באותו הזמן מתרחצים בבריכה. את הפתחים יש לנעול או לאטום כאשר הם אינם בשימוש.

כל ציוד חשמלי מסביב לבריכה צריך להיות במרחק של 3-5 מטרים ממנה , אטום לחלוטין ממים ולהשתמש במתח נמוך (12 וולט בדרך כלל). מתיחת כבלים מאריכים או הצבת חוטי חשמל בסביבת הבריכה  הנן פעולות מסוכנות ועדיף לתכנן את מערכת החשמל בסיועו של חשמלאי מקצועי.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram