טיפול במים בבריכת שחייה

כיצד יש לטפל במים בבריכות שחייה ציבוריות או ביתיות?

המים במרבית הבריכות הציבוריות ואף הבריכות הביתיות כוללים חומרי חיטוי שונים שמטרתם למנוע הופעה של חיידקים ופתוגנים (מעוררי מחלות) שונים במי הבריכה, כמו גם למנוע בזבוז מים מיותר, כך שניתן להחליף את המים רק פעם בכמה שנים. עם זאת, על מנת שחומרי החיטוי יעבדו כהלכה, יש לשמור על סביבה יציבה יחסית מבחינת חומציות (pH). רמת החומציות המומלצת היא בין 7.2 ל – 7.6, כאשר את מדידת הpH ניתן לבצע באמצעות נייר לקמוס פשוט המשנה את צבעו לפי רמת החומציות. החומר המשמש להעלאת רמת הpH קרוי pH פלוס ואילו זה המפחית את רמת הpH קרוי חומצת הידרוכלוריט (HCI).

טיפול בכימיקלים ובכלור

הכלור הוא כנראה חומר החיטוי הנפוץ ביותר בבריכות, אך ריכוז גבוה מדי שלו במים עשוי לגרום לגירויים בעור ובעיניים, וברמות גבוהות במיוחד גם לפגיעה במערכת הנשימה ואף למוות. בשוק קיימים כמה סוגי כלור הנבדלים זה מזה במשך הזמן בו הם נותרים פעילים, בהשפעה על רמת ה – pH במים, כמו גם בצורתם (גרגרים, טבליות או נוזל). על מנת לבחור את הכלור המתאים ביותר, מומלץ להיוועץ בהוראות היצרן או החברה שהקימה את הברכה. את הכלור מוסיפים לבריכה בדרך כלל דרך סקימר או מיכל איזון.

במידה ורמת הכלור בבריכה עוברת את רמת ה – 3 מג"ל (מיליגרם לליטר) יש לבצע תהליך הנקרא סופר כלורינציה בו משתמשים בכלור בצורת קלציום היפוכלוריט בריכוז גבוה פי 2 מאשר כלור רגיל (10-20 מג"ל). לאחר מכן אין להשתמש בבריכה עד שרמת הכלור לא יורדת אל מתחת ל – 3 מג"ל.

חומרי חיטוי נוספים

מי שלא מעוניין להשתמש בכלור יכול במקום זאת להשתמש במלח, כאשר הרמה המומלצת היא 5.0 ק"ג מלח בישול גס על כל מטר מעוקב של מים. ישנם לוחות פיקוד אשר מודדים את כמות המלח במים ומתריעים על כמות נמוכה מדי. המשתמש עצמו צריך לדאוג לכך שלא תצטבר על גבי האלקטרודה אבנית, וזאת באמצעות טבילתה בתמיסת של חומצת מלח בריכוז של 1:6.

חומרי חיטוי נוספים הם אוזון ואור על סגול, אך הם אינם נשארים במים ולכן מתאימים בעיקר למקרים בהם ניתן לראות כבר את עכירות המים ויש לטפל בה בהקדם.

כיצד לטפל בסתימה במסנן?

מסנן החול המורכב ברוב בריכות השחייה הביתיות והציבוריות נועד לסנן את המים באמצעות חול או בזלת גרוסה. אם הלחץ במסנן עולה מדי, כנראה שיש סתימה במסנן, ואז יש לפעול לפי הוראות היצרן על מנת להזרים אל המסנן מים נקיים ולהיפטר מכל הלכלוך שנצבר בו וגורם לסתימה. רק לאחר שניתן לראות בחלונית כי המים בתוך המסנן הם נקיים לגמרי, אפשר להחזיר את המסנן למצב פילטר.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram